Opary

Proč někteří lidé trpí na opary a někteří vůbec? Dozvíte se tady.

HERPES simplex virus (HSV) způsobuje výsev nepříjemně bolavých puchýřků nejčastěji v oblasti rtů nebo nosu. Někteří z vás určitě ví, o čem je řeč, ale někteří opar nikdy neměli. Proč?

Opary jsou často se opakující onemocnění. Vyskytují se například u lidí, kteří v dětství prodělali onemocnění gingivostomatitis herpetica. Projevuje se horečkami, bolestí hlavy, únavou, nechutenstvím, bolestí svalů a kloubů a také zarudnutím, bolestivostí sliznic a výsevem puchýřků, které následně praskají a vytváří slizniční defekty. Tento virus potom navždy žije v gangliích nervové soustavy, nikdy neodejde a ozve se většinou v tu nejméně vhodnou dobu 😀. Nejčastějším spouštěcím faktorem pro objevení oparu jsou hořečnatá onemocnění, stresové situace, únava až vyčerpání, slunění, stavy se sníženou imunitou.

Píšeme o oparu, který se vyskytuje nejčastěji v oblasti rtů- ne o pásovém oparu – ten způsobuje varicella- zoster virus a je původcem také planých neštovic.

Po počátečním svědění a zarudnutí dochází k výsevu puchýřků (nejčastěji na přechodu retní červeně a kůže), ty později prasknou a na jeho povrchu se vytvoří následně krusta, celé místo je ještě pár dnů zarudlé. Opar odeznívá za 7-14 dní…avšak s velkou pravděpodobností se zase někdy zopakuje…
Pozor! Opar je infekční v prvních dnech výskytu. Infekční je tekutina uvnitř puchýřku. Jakmile se opar zacelí, je osídlen na povrchu bakteriemi.  Proto NENAVŠTĚVUJTE s oparem ZUBAŘE- STEJNĚ VÁS NEOŠETŘÍ !

Také pozor, čím opar léčite. 
Nejefektivnější je opar léčit ještě před výsevem daných puchýřků. V prvních dnech musíte sáhnout po něčem, co ničí viry (virostatika)- mastičky k dostání v lékárně. Antibiotika (tedy léky, co ničí bakterie, se podávají pouze kvůli prevenci druhotné bakteriální infekce). Opar se dá také posvítit ionizující lampou nebo polymerační lampou (díky této lampě tuhne například ,,bílá“ plomba).

My na opary ,,trpíme” a řekneme Vám, není to nic příjemného…

8 komentářů u „Opary“

 1. Dobrý den, naplňuje vás práce ve FN? Zubařina se přece studuje i pro peníze, neláká vás soukromá praxe? Bílá plombička, dva litry, jen to fikne, bylo by na hadříky.

  1. Dobrý den,

   ano, práce ve FN nás naplňuje. Máme také zkušenosti ze soukromé praxe.
   Myslíme, že pokud člověk studuje zubní lékařství, nedělá to primárně pro peníze, je to medicína jako další jiné obory..
   Náklady na měsíční provoz ordinace jsou velké, proto je zcestné si myslet, že lékař ,,vydělá“ na fotokompozitní (bílé) výplni např. čisté 2000 Kč. Konkrétně pro zhotovení této výplně potřebujete mít v ordinaci adhezivní systém, fotokompozitní materiál, polymerační lampu, prostředky pro zajištění suchého pole, gumičky a jiné pro dokonalé zaleštění výplně..tohle všechno jsou drahé záležitosti.

   Přejeme hhezký den 🙂

 2. Takže zubař vás s oparem neošetří… Hlavně že zubařka s oparem se může ošetřovat lampou a pak ji přikládat na pacienty, jen ať se opary pěkně přenesou. Hnus.

  1. Dobrý den,

   pevně věříme, že znáte zásady striktní dezinfekce a sterilizace ve zdravotnictví. Jen pro vaši informovanost. Lampa se na opar nepřikládala.
   Přejeme hezký den.

  1. Dobrý den,

   O studiu medicíny chystáme článek včetně toho, jak se připravit na přijímačky. Počkejte si na něj. 🙂 Ale ve zkratce. Nemyslím si, že by studium na univerzitě Palackého bylo lehčí než na jiných univerzitách. UPOL má velmi kladné hodnocení zubních lékařů, kteří zaměstnávají absolventy.
   Přejeme hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *