Kdo je to dentální hygienistka?

Naši milí čtenáři, jelikož se nám rozběhla divoká debata nad tématem dentální hygiena, považujeme za důležité se k tomuto tématu vyjádřit ještě jednou…

Dentální hygienistka (hygienista), je zdravotnický pracovník, nelékař s odbornou způsobilostí k výkonu dentální hygieny. Hygienistky jsou absolventky vyšší odborné školy nebo bakalářského studijního programu vysoké školy.

Návštěvu dentální hygienistky indikuje zubní lékař na základě léčebného plánu, který je stanoven po vstupním vyšetření. Jeho součástí je také návštěva dentální hygieny- není pravda, že dentální hygienu potřebují jen ti, kteří si neumějí vyčistit zuby. Ošetření u hygienistky by měl absolvovat každý. Návštěvy jsou doporučovány 2x za rok, stejně jako preventivní prohlídky u zubaře, v některých případech i častěji. 

Daly jsme si tu práci a kontaktovaly prezidenta České stomatologické komory, který nám potvrdil to, co jsme psaly na našem instagramovém účtu- Dentální hygienistka nemá žádné diagnostické pravomoce. Sdělujeme to zde pouze jako FAKT, ne proto, abychom hygienistky naštvaly. Diagnostiku provádí vždy zubní lékař a to jak na podkladě klinických, tak rentgenologických a jiných pomocných vyšetření. Na závěr bychom chtěly říci to, že spolupráci s dentálními hygienistkami považujeme my, lékaři, za potřebnou, ne- li nezbytnou a vážíme si jí :)).

 

 

14 komentářů u „Kdo je to dentální hygienistka?“

 1. Dobrý den,

  můj dotaz je určen pro MDDr. Smětalovou. Uvádíte, že jste na mateřské dovolené. Mateřská dovolená je v délce 28 týdnů a nastupuje se na ni 6 – 8 týdnů před porodem, tj. Vy máte dítě maximálně 5 měsíců staré a chodíte do práce? Není Vám to líto, že je Vaše malinké miminko v jeslích/s chůvou a Vy se věnujete kariéře?

  Předem děkuji za odpověď a případně se nezlobte, každý máme jiné priority.

  B. Ouzká

  1. Dobrý den, paní Ouzká,

   děkuji za Váš email. Nezlobím se a rovnou Vás i potěším. 🙂 Jsem stále na mateřské dovolené a do práce se nechystám. Pěkný den.

   1. A nekecáte? To se běžně fotíte v bílém, s jmenovkou, s razítkem se jménem,… když jste na mateřské?

    1. Byla jsem se podívat za svými kolegy v práci a zároveň jsme pořídili tyto fotografie na náš web. To Vás nenapadlo? Dedukovat z fotografie, že chodím do práce je absurdní. Když zubní lékař pracuje, většinou nemá čas se fotit. 🙂 Hezký den.

 2. A v čem je, prosím vás, problém? To někdo nemůže přenést přes srdce, že mu hygienistka řekla: „Máte kaz na pětce, jděte k zubaři.“? Ano, hygienistka pozná kaz a další defekty, 3 roky studovala a chodila na praxe. Když tam ten kaz vidí, má mlčet?

  1. Dobrý den,

   problém této diskuze nebyl na naší straně, ale na straně dentálních hygienistek, které nemohly přenést přes srdce, že jsme zmínily fakt, že nemá pravomoce určovat pacientům diagnózy. Když tam ten kaz vidíte a jste si tím jistá, pacientovi to klidně řekněte. Ale dle osobních zkušeností existují DH, které z OPG a BTW snímků určují aproximální kazy – špatně. Pacienti příchází s plánem léčby od DH. To je dle mého názoru neprofesionální. Hezký den.

 3. Dobry den v sekci pro maminky píšete ýže najdeme tady informace ujak vést dítě k higieně jaké používat kařtáčkky ale nikde to nevidím ej to hrozně nepřehledné můžeme mi napsat odkaz děkuju

  1. Dobrý den,

   tento web byl spustěn teprve nedávno. Snažíme se na něm pracovat každou volnou chvíli, kterou máme. Předem se omlouváme za vzniklé komplikace. Zatím zde tyto užitečné informace nenajdete, ale snažíme se je postupně přidávat. Klidně se ptejte. Já Vám zatím odpovím osobně na Vaše konkrétní otázky. Přejeme hezký den.

  1. Dobrý den, čištění kanálků je pro většinu lidí velmi nepřijemný zážitek. Jak dlouho trvá endodontické ošetření záleží na počtu kořenových kanálků v zubu, zda je práce prováděna ručně či strojově nebo zda je použit při ošetření mikroskop. Také záleží jak moc je zub destruován kazem. Pro velkou ztrátu tvrdých zubních tkání je potřeba nejprve preendodontická dostavba zubu. Zákrok může trvat 1-3 hodiny. Přejeme hezký den.

    1. To je individuální. Někoho to bolí a někoho ne. Někoho „bolí“ už jen vstoupit do ordinace zubního lékaře. 😀 Záleží, jaký je Váš práh bolesti a jak velké je zánětlivé ložiško v oblasti zubu. Hezký den.

  1. Dobrý den, zubařina byla pro nás jasná volba. Nad všeobecném lékařství jsme neuvažovaly. Ale během studia medicíny nás zaujalo ORL, dermatologie, pediatrie, oftalmologie i kardiologie. Hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *