Manuální zubní kartáček

 

Jak by měl vypadat správný zubní kartáček?

 

Poradíme Vám.

Na našem trhu najdete spoustu zubních kartáčků. Ale jak vybrat ten nejvhodnější a podle čeho se řídit, aby se dentální hygiena prováděla správně a efektivně?

Je velmi důležité znát techniku čištění zubů a zároveň mít vhodné pomůcky pro  domácí ústní hygienu.

Napíšu Vám 3 základní body, kterých se řídit při výběru kartáčku.

Zubní kartáček by měl mít:

  • malou pracovní hlavici
  • hodně štětin, rovně střižené
  • štětiny by měly být měkké

 

Každému z nás vyhovuje jiný kartáček. Někdo na kartáček tlačí, někdo ne. Pokud trpíte dávivým reflexem a ani malou pracovní hlavicí si zuby v zadní části chrupu nevyčistíte, je vhodné zuby dočistit jednosvazkovým kartáčkem. (O něm bude článek později).

Na povrchu zubů se tvoří zubní plak, který musíme pravidelně rozrušovat, abychom zabránili vzniku kazu.

Zuby si čistíme minimálně  2x denně. Večernímu čištění se věnujeme déle a snažíme se poctivě vyčistit všechny plochy zubů. Na kontrolu nám poslouží tablety nebo roztok k detekci zubního plaku. Pokud se nám zuby obarví do tmavě fialova, zuby jsme dobře nevyčistili a je potřeba je dočistit.

Na kartáček nikdy netlačíme. Kartáček přiložíme na rozhraní zub/dáseň, skloníme ho směrem k zubu do úhlu 45 stupňů a provádíme krouživé či lehce vibrační pohyby. Po cca 10 sekundách se posuneme dál a opakujeme. Nejobtížnější na čištění je vnitřní plocha zubů. Kousací plošky čistíme krouživými či pilovitými pohyby.

Jakmile manuální zubní kartáček odkládáme, přichází na řadu mezizubní kartáček.

O něm bude následující článek.

 

2 komentáře u „Manuální zubní kartáček“

    1. Dobrý den,
      nejmenší hlavici má kártáček uplně vpravo a vlevo. Ten vpravo je chirurgický. Vhodný po operacích v dutině ústní, kdy je provádění hygieny složitější. Hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *