Bělení zubů aneb chci mít zoubky jako perličky

Asi každý by chtěl mít zuby bílé jako tic-tac :-D. Kdo se má ale vyznat v tom množství nabízených bělících produktů? My Vám řekneme, jak to celé vlastně je…

Příčiny zabarvení zubů mohou být různé. Může se jednat o vrozené defekty a zbarvení tvrdých zubních tkání (fluoróza, tetracyklinové zuby), zbarvení zubů pigmenty z potravy, nápojů, amalgamových výplní. Zuby přirozeně tmavnou s narůstajícím věkem. Častou příčinou tmavnutí je také posttraumatická diskolorace,…

Zapomeňte na bělení zubů v kosmetických salonech a také bělení zubů pomocí výrobků zakoupených v drogeriích! BEZPEROXIDOVÉ BĚLENÍ ZUBŮ NEEXISTUJE!!! Pro logické vysvětlení toho, co budeme psát dále, je dobré pochopit to, že mechanismus bělícího účinku peroxidu spočívá ve štěpení dvojných vazeb pigmentů na menší bezbarvé metabolity. Peroxid vodíku se tedy rozkládá na vodu a kyslík a meziproduktem jsou volné radikály, které jsou zároveň bělícími faktory 🙂 .

Je důležité si uvědomit, že pokud máte v běleném úseku chrupu výplně, bude potřeba je vyměnit. Vybělí se pouze zubní tkáň, ne výplň! Nové výplně ve světlejším odstínu zhotovujeme nejdříve za 2-3 týdny po bělení zubů. Proč? Proto, že za tu dobu dojde ke stabilizaci barevného odstínu a eliminaci kyslíku z tvrdých tkání zubu, který by znemožnil ztuhnutí nové výplně :). Možná by Vás také pro ujasnění zajímal rozdíl mezu Karbamidem peroxidu a Peroxidem vodíku. Karbamid peroxidu je adukt močoviny a peroxidu vodíku. Když množství karbamidu peroxidu vydělíte 3, dostanete množství peroxidu vodíku (v%).

Bělení zubů rozdělujeme na domácí, ordinační a kombinované. Samostatnou jednotkou je vnitřní bělení zubů. Určitě Vás zajimá názor také na bělící pásky, tužky a pasty. Pokud ano, Tak čtěte dále… 🙂

Domácí bělení zubů– obsahuje nejčastěji 10-17% karbamid peroxidu. Váš zubní lékař/ dentální hygienistka Vám na základě otisků horního a dolního zubního oblouku zhotoví individuální nosiče, do kterých doma aplikujete na určitý počet hodin gel. Nosiče musí být přesné a doporučujeme nasazovat alespoň na 14 nocí, aby došlo k vybělení skloviny i dentinu a výsledek bělení byl stabilní.

 

Ordinační bělení zubů– obsahuje 15- 40% peroxidu vodíku. Provádí se jednorázově v ordinaci zubního lékaře. Trvá kolem 2 hodin, kdy je Vám na zuby aplikován gel. První dojem z tohoto bělení zubů bývá dobrý, zádrhel ale spočívá v tom, že za těch cca 60-120 minut není možné vybělit sklovinu i zubovinu. Tkáň je taky těsně po bělení zubů dehydratovaná. Po rehydrataci zubů z výsledku bělení už tak nejásáte.

 

Kombinované bělení zubůVám zajistí nejlepší výsledek. Domácí fáze bělení zubů předchází vždy fázi ordinační. Bělíte nejčastěji 14 nocí doma bělícím gelem aplikovaným do nosičů a 15. den v ordinaci ordinačním bělením. Pro udržení stálého odstínu je doporučeno následně dodržovat dobělovací protokol.

Z těchto 3 typů bělení doporučujeme nejvíce domácí nebo kombinované bělení zubů.

Vnitřní bělení zubů– se používá pro odstranění zbarvení zubů po endodontickém ošetření (ošetření kořenových kanálků, tedy mrtvých zubů). Bělící látkou je v tomto případě perborát sodný. Efekt léčby kontrolujeme za 3-5 dnů. Vložka se někdy vyměňuje např. až 3x, dokud nedosáhneme požadovaného efektu.

Co se týká bělících zubních past, je důležité si uvědomit to, že ,,bělící“ účinek je zajištěn pouze vyšším obsahem abrazivních látek, které usnadňují odstranění plaku a leštění povrchu zubu. Mezi nejčastější abrazivní látky, které můžete najít uvedené na obalu pasty v obsahu, patří: uhličitan vápenatý, fosfáty, oxid křemičitý a oxid hlinitý nebo soli kyseliny fosforečné. Abraziva v pastě dokážou odstranit povlaky ze zubů, čímž udržují přirozenou bělost zubů. Zuby ale nevybělí!!! Zubní pasty nemohou obsahovat bělící prostředky (peroxid vodíku, karbamid peroxidu, perborát sodný) v účinné koncentraci.

Bělící pásky a tužky– jsou sice napuštěny peroxidem nebo karbamidem peroxidu, avšak bělící účinek je nesmyslný, neboť karbamid peroxidu potřebuje dlouhou dobu na to, aby se rozložil a fungoval!

Je nesmysl si myslet, že kůřák kvůli bělení zubů přestane kouřit, že milovník kávy přestane kávu pít- tím narážíme na bílou dietu. Pacienty ale upozorňujeme na to, že dobu bělení zubů tím mohou výrazně prodloužit. Zuby nebělíme těhotným ženám.

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem přiblížily problematiku bělení zubů. Pokud by Vás zajímaly ještě nějaké informace, neváhejte se na nás obrátit.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *