Panoramatický rentgenový snímek

Mezi pomocné vyšetření ve stomatologii řadíme rentgenologické vyšetření.

 

 

Proč je dobré OPG snímek zhotovovat? Je třeba si uvědomit, že při klinickém vyšetření dutiny ústní nevidíme pouhým okem vše, snímek zhotovujeme z důvodu celkového přehledu a také v rámci prevence celé řady stavů.

První snímek zhotovujeme kolem 6.-8. roku, kdy nás zajímá zejména to, které stálé zuby jsou založeny. Další snímek následuje kolem 9. roku, kdy sledujeme postavení a prořezávání stálých špičáku, dále zhotovujeme snímky dle potřeby. Pojišťovna hradí pacientovi zhotovení tohoto snímku každé 2 roky.

!!!!! Snímek nikdy nezhotovujeme těhotným ženám !!!!!

Panoramatický rentgenový snímek je přehledný snímek obou čelistí. Tento snímek popisujeme z hlediska chirurgického, protetického, endodontického a konzervačního. Popisujeme stav založení stálé dentice, zuby retinované, přespočetné, zuby extrahované, zuby ošetřené korunkami, můstky, rentgenkntrastními výplněmi. Posuzujeme také kostní struktury a periapikální krajinu zubů (můžeme vidět například cysty nebo tumory), orientačně také stav čelistního kloubu a vedlejších dutin nosních (někdy vidíme např polypy).

Na tomto snímku si všímáme potenciálních problémů, které dále ověřujeme pomocí detailnějších RTG snímků (intraorálné rtg snímky a bite wing snímky).

6 komentářů u „Panoramatický rentgenový snímek“

  1. Dobrý den,
   pokud Váš zubní lékař takový snímek nedělal – nemá třbea vlastní přístroj na zhotovování tohoto snímku, měl by Vás poslat na pracoviště, kde Vám ho zhotoví. Určitě ho o to poproste. 🙂 Hezký den.

  1. Dobrý den,

   doporučujeme lékaře požádat o zhotovení tohoto snímku. Pokud nemá k dispozici tento rentgen, napíše Vám žádanku o zhotovení na jiném pracovišti.
   Nárok od pojišťovny na zhotovení tohoto snímku máte 1x za 2 roky.

   Přejeme hezký den.

 1. Dobrý den, moc tady tomu nerozumím, když napíšu příspěvek, tak se aktualizuje stránka, ale nikde není napsáno, že byl příspěvek odeslán, nezobrazí se… Navíc nemůžu přidat komentář ke starším článkům – mám se prý přihlásit, ale já nejsem registrovaná, vůbec nevím, jak bych se měla přihlásit. Je to tady fajn stránka, ale komentáře nějak blbnou.

  1. Dobrý den, Veroniko,
   velice se omlouváme za způsobené komplikace, které nás mrzí. Snažíme se na webu pracovat ve svém volném čase, ale bohužel není to vždy možné a úplně jednoduché. Proto Vás prosím o shovívavost. Snažíme se postupně stránky vylepšovat. Hezký den přeji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *