JAK DĚTI NAUČIT ČISTIT ZUBY?

V první řadě je důležité, aby si pravidelně zuby čistili rodiče. Co dítě vidí u rodičů, tak se snaží napodobit. Doporučujeme čistit si zuby společně, nezapomínejte ale dítěti zoubky dočistit. Manuální zručnost se u dětí rozvíjí postupně :).

Pastu dítě nepotřebuje nebo stačí opravdu malé množství.

Vybíráme dětské zubní pasty s fluoridy. Jsem zastánce fluoridů. Když se na kartáček nanáší spravné množství pasty a nepolyká se. Pokud dítě pastu často polyká, zvolte pastu bez fluoridu.

 

Děti můžete motivovat pomocí říkanky nebo písničky. Můžete čistit u pohádky – dítě se zabaví a vy kartáčkem pracujete. Pokud dítě při čištění i tak vříská, nevzdávejte to a zkuste zuby vyčistit vždy. Dítě si s věkem na čištění zvykne a nebude k němu mít negativní postoj. Je důležité dítěti vysvětlit, že zuby se čistit musí, jinak se do zubu zavrtají červíci a postupem času začnou bolet.

Rodiče by si měli uvědomit, že je lepší, aby s dětmi bojovali při každodenním čištění doma, než později personál v ordinaci u zubního lékaře. Dítě si poté odnáší trauma a k zubaři už nechce dobrovolně jít, každá preventivní prohlídka je pak nějakou dobu doprovázena velkým strachem a pláčem. Dočasný chrup se musí také sanovat! V žádném případě se zubní kazy nesmí ponechat v dutině ústní dítěte s názorem, že stejně mléčné zuby časem vypadnou. Dočasné zuby plní důležitou funkci jak estetickou, tak mastikační a fonační. Infekce ze zubního kazu dočasného zubu se může přenést až na zárodek stálého zubu a ten se pak prořezává poškozený. Dětem čistíme zuby ráno po snídani a večer před spaním. Po vyčištění zubů děti pijí vodu nebo neslazený čaj. Pozor na noční kojení. Zuby byste měli otřít gázou, aby mateřské mléko nezůstalo na povrchu zubů.

2 komentáře k „JAK DĚTI NAUČIT ČISTIT ZUBY?“

  1. Dobrý den,

   je potřeba o tom hlavně mluvit, sdělit své obavy lékaři. Záleží, co se Vám přihodilo. Pokud nejste s péčí spokojeni, můžete změnit lékaře.
   Rozhodně není řešením přestat k zubnímu lékaři chodit.

   Přejeme hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *