KOFFERDAM

Už jste se setkali s kofferdamem? Někdo ano, někdo ne. Každopádně je dobré vědět, k čemu vlastně slouží a proč s ním lékař pracuje.

KOFFERDAM nám pomáhá zajistit úplnou izolaci ošetřované oblasti od prostředí dutiny ústní. To znamená ABSOLUTNÍ SUCHÉ POLE.

Hlavní výhoda kofferdamu je to, že ošetřovaný zub je izolovaný od prostředí dutiny ústní a tím nepřichází do styku ani s vlhkým vydechovaným vzduchem. Zub je při ošetření absolutně suchý a zajišťujeme tak co nejlepší podmínky pro kvalitní ošetření zubu. Kofferdam lékaři zajišťuje lepší přehled při ošetření, protože oddaluje přilehlé měkké tkáně, jako jsou tváře, dásně, jazyk a rty, také chrání před infekcí, protože infekční aerosol z dutiny ústní ohrožuje lékaře různými onemocněními, jako mohou být například i HIV nebo hepatititda. Chrání pacienta před vdechnutím nástrojů. Pro mnohé pacienty vyvolává ošetření s kofferdamem pocit většího zabezpečení :)).

Samozřejmě se najdou i pacienti, u kterých aplikace kofferdamu vyvolá úzkost a strach. Ptáme se pacientů také na alergii na latex, který je hlavní komponentou kofferdamové blány-samozřejmě existují už i blány bez latexu.

Na obrázku vidíte zub č. 36 (šestka vlevo dole), který je ošetřován v kofferdamu. Otvor v bláně na tento zub je vytvořen speciálními perforačnímí kleštěmi. Kofferdam je na zubu přichycen pomocí spony (spona vyvolává tlak na zub, proto je lepší aplikovat před ošetřením lokální anestesii). Na zubu jsme zhotolovali fotokompozitní, bílou výplň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *